Takie kierunki jak Liban u niektórych wywołują adrenalinę, a u innych bardziej gęsią skórkę. Są śmiałkowie, którzy planują podróż do Libanu, a nawet chcą ją zorganizować samodzielnie – na własną rękę. Jak to zrobić?
Przede wszystkim warto wcześniej sprawdzić różne kwestie – jak podróżować po Libanie, gdzie i co zjeść, ile kosztują noclegi. Nasze wskazówki pomogą Ci zorganizować taką wyprawę.
Zacznijmy jednak od samego Libanu i jego położenia. Republika Libańska znajduje się na Bliskim Wschodzie, u wybrzeży Morza Śródziemnego. Bliski Wschód to dla jednych wymarzony kierunek, u innych z kolei budzi strach i dystans.
Liban jest niedużym krajem między Syrią i Izraelem. Jest przedzielony na pół wysokimi górami. Weź to pod uwagę, jeśli chcesz podróżować po Libanie samochodem – może to być trudne zimą.
Liban – zabytki i atrakcje
W Libanie jest wiele starożytnych zabytków. To kraj, w którym mocno mieszają się kultury i religie. Zobaczysz je podczas swojej podróży, poznasz klimat tego miejsca, ale też spróbujesz lokalnej kuchni.
Jak dotrzeć do Libanu?
Opcji jest kilka – najczęściej wybierany jest samolot. Polskie Linie Lotnicze LOT mają w ofercie bezpośrednie loty z Warszawy do Bejrutu. Tanimi liniami można z kolei z cypryjskiego Paphos polecieć do Bejrutu. Na Cypr lata m.in. Ryanair lub Wizzair.
Kontrola graniczna
Oficjalnie nie można wjechać do Libanu, jeśli było się w Izraelu. Po przylocie do Bejrutu trzeba stanąć w kolejce do kontroli paszportowej. Sprawdzany jest paszport w poszukiwaniu śladów pobytu w Izraelu. Problemem może być też pieczątkę z przejścia jordańsko-izraelskiego. Wiele zależy od kontrolera.
Jest nieoficjalna zasada, że jeśli nie ma się izraelskiej pieczątki w paszporcie – nie było się z Izraelu. Nie ma jednak co kłamać, że się w nim nie było – wtedy prawdopodobnie nie zostaniemy przepuszczeni na granicy. Trzeba do tego podejść na spokojnie i wyjaśnić naturalnym tonem, że Izrael był tranzytem do celu – np. Jordanii.
Czym podróżować po Libanie?
W Libanie działa komunikacja publiczna – można wsiadać w autobusy oraz busy. Musisz jednak wiedzieć, że nie jeżdżą zgodnie z rozkładem – możesz nagle nie mieć jak wrócić z jakiegoś miejsca. Dobrą opcją są też dzielone taksówki – dosiadasz się do innych podróżnych i płacisz przez to mniej.
Alternatywą jest wynajem samochodu, co daje większe poczucie bezpieczeństwa, m.in. w trakcie podróży w góry, a także niezależność. By wynająć samochód, potrzebne jest polskie prawo jazdy. Jeśli wynajmujesz je na co najmniej 3 miesiące, to międzynarodowe prawo jazdy.
Noclegi w Libanie
Nie ma tu licznych noclegów niskobudżetowych jak kwatery czy hostele. Jest ich dosłownie kilka i trzeba je zarezerwować z wyprzedzeniem. Największy wybór noclegów jest w Bejrucie – będzie to dobra baza wypadowa. Bejrut leży w sercu Libanu, tuż nad Morzem Śródziemnym. Stąd jest w zasadzie wszędzie w miarę blisko. Poza tym noclegi w Bejrucie są tańsze niż w mało popularnych miejscach. Jeśli masz wypożyczone auto, to zdecydowanie najwygodniejsza opcja.
Kar, f: djedj / pixabay
No Comments
Comments are closed.