Kuchnia libańska

4 lutego, 2019

Liban – niewielkie państwo na Bliskim Wschodzie, pełne różnorodnych orientalnych smaków. Pochodzi stąd wiele słynnych i lubianych już na całym świecie potraw. Nic dziwnego, że restauracje z kuchnią libańską wyrastają jak grzyby po deszczu.

Podróżowanie to również poznawanie smaków. Liban jest pod tym kątem wyjątkowy, czemu sprzyja doskonały klimat. Bardzo słodkie są tutejsze owoce, m.in. granaty, cytrusy, daktyle czy banany, a także warzywa, w tym strączkowe, a także zboża z pszenicą na czele.

Mięsożerców ucieszą zaś potrawy z baraniny oraz jagnięciny. Popularny jest np. tatar z surowego mięsa jagnięcego lub koziego serwowany często z kaszą bulgur. Lubiane wśród turystów są zaś kofty, grillowane kotleciki z baraniny lub wołowiny. Do większości potraw, nawet serwowanych z ryżem lub ziemniakami, jada się także pitę, czyli płaski gorący placek. To symbol lokalnej kuchni! Często posypany jest on zatharem, czyli charakterystyczną mieszanką ziół, prażonego sezamu i sumaku.

Jednak kolacja libańska rozpoczyna się zawsze od wspaniałych i różnorodnych przystawek, czyli mezze – mogą to być pasty, m.in. hummus w różnych wersjach, baba ghanoush – pasta z grillowanego bakłażana). Warto dodać, że Liban uchodzi za jedną ze stolic… hummusu. Jedną z, gdyż o ten sam tytuł występuje Izrael.

W ramach mezze podawane są także sałatki, sosy, małe gołąbki z liści winogron, czyli tzw. dolma, falafele. W kuchni tej bardzo chętnie używane są także przyprawy wydobywające smak warzyw czy mięs i dodające im aromatu. Na deser zaś jada się pudding z ryżu serwowany z owocami i orzechami.

KKw, fot. Andy333/Pixabay

No Comments

Comments are closed.