Libańska kuchnia – poznaj lokalne smaki

1 marca, 2022

Libańska kuchnia bazuje na bardzo aromatycznych przyprawach – jak oregano, mięta, tymianek, cynamon, czosnek i gałka muszkatołowa. Podstawą każdego posiłku lub dodatkiem jest specjalny chleb. Nie jada się tu często mięsa (zwykle jest to drób lub jagnięcina), królują warzywa, ryż i owoce. Przekonaj się, na co warto się skusić.

Dania kuchni libańskiej

Kuchnia libańska należy do kuchni bliskowschodnich. Wyróżnia się bogactwem przypraw, łączeniem smaków, dużą ilością warzyw i lekkością. Poniżej polecamy wybrane dania i przekąski.

Narodowym daniem mieszkańców jest kibbeh nayi, czyli odmiana tatara z surowego mięsa jagnięcego. Serwuje się go z kaszą bulgur, oliwą z pitą, orzeszkami piniowymi lub sosem czosnkowym na bazie jogurtu. Mięso jest doprawione zaskakująco, bo goździkami, cynamonem, gałką muszkatołową i liściem laurowym. Serwuje się ją najczęściej z chlebem lub kaszą bulgur.

Często spożywane są też szaszłyki mięsne oraz kofta (pieczone kotleciki wołowe lub baranie) oraz sałatki – fattoush (warzywna) i tabbouleh z warzywami oraz kaszą bulgur. Tradycją libańską jest dodawanie do każdego dania czy przekąski cienkiego chlebowego placka.

Innym standardowym i znanym również w Polsce daniem jest pasta z pieczonego bakłażana, czyli baba ghanoush wymieszana z tahini (masłem sezamowym). Fani hummusu zwykle chętnie ją jedzą. Polana oliwą z oliwek jest smacznym dodatkiem do libańskiego chleba.

Klasyką są także falafele, czyli nieduże kulki z namoczonej ciecierzycy, wymieszanej z przyprawami, które smaży się następnie w głębokim tłuszczu. Często dodaje się do tej masy różne dodatki – jak m.in. czosnek, cebula, kmin, mięta i kolendra. Może je też jadać z jogurtem naturalnym. Najlepsze są od razu po usmażeniu!

A co na deser? Oczywiście knafeh, czyli ciastko, którego głównym składnikiem jest ser lub karmel. Posypuje się je migdałami i pistacjami i serwuje do kawy. Do popularnych deserów należą też baklawa z ciasta filo przełożonego warstwami pokrojonych orzechów z cukrem lub miodem.

Kwk, Photo by Rumman Amin on Unsplash

No Comments

Comments are closed.