Odkryj Bejrut – najważniejsze atrakcje

1 marca, 2022

Bejrut to stolica i największe miasto Libanu, które znajduje się w środkowej części kraju. Budzi kontrowersje, jest tajemnicze, ale też bardzo ciekawe. Ma długą i złożoną historię, a także kryje wiele interesujących zabytków. Podpowiadamy, co warto zobaczyć w Bejrucie.

Planujesz pobyt w Bejrucie, ale nie wiesz, jakie atrakcje zobaczyć? Blisko-wschodnia metropolia kusi – wybierz się z nami na wspólne zwiedzanie. To fascynujące i różnorodne miasto, gdzie od razu uderza granica i kontrast między Wschodem i Zachodem, a także wpływy islamu i chrześcijaństwa.

Bejrut znajduje się w centrum Libanu, u wybrzeży Morza Śródziemnego. Podczas zwiedzania każdy znajdzie tu coś dla siebie – piękne, starożytne zabytki, nowoczesne wieżowce, różne świątynie pełne pięknych zdobień, targi, aleje i kamienice.

W osobnym wpisie zamieszczamy historię Bejrutu w pigułce.

Zwiedzanie Bejrutu – najważniejsze zabytki

Plac Męczenników.

Jest to umowna granica między Wschodem i Zachodem, miejsce symboliczne dla Libańczyków. Na środku placu stoi pomnik, który przypomina o Męczennikach. W 1916 roku, pod koniec rządów Ottomańskich, na polecenie władz Osmańskich dokonano egzekucji 17 Libańczyków, którzy głosili hasła niepodległościowe i walczyli o niezależność.

Meczet Mohammad al Amin.

Inaczej nazywany Błękitnym Meczetem – od błękitnych kopuł. Stoi na placu Męczenników, jest największym meczetem w Libanie, zajmuje 11 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni. Błękitny Meczet jest świątynią sunnicką, ma pięknie zdobione wnętrza. Turyści mogą wejść do środka.

Parlament i Pałac Grand Serail.

Pałac Grand Serail, nazywany Pałacem Rządu, jest siedzibą premiera Libanu. To jeden z najpiękniejszych zabytków ery Ottomańskiej w Bejrucie. Znajduje się na wzgórzu w sercu Bejrutu, czyli w miejscu strategicznym. Pałac zbudowano w XIX wieku i prezentuje się imponująco z perspektywy morza.

Rzymskie łaźnie.

Znajdują się w centrum starego miasta, są otoczone budynkami rządowymi. Dawniej było tu kilka pomieszczeń z łaźniami – woda była podgrzewana specjalnym, podziemnym systemem, do którego używano palonego drewna i specjalnych terakotowych dysków. Wieloletnia wojna domowa przerwała prace archeologiczne i renowacyjne, które wznowiono dopiero w latach 90.

Souks, czyli targowiska.

Na Bliskim Wschodzie targowiska, pełne straganów z przyprawami, przekąskami i smakołykami, to standard. Co tu znajdziesz? Absolutny misz-masz. W Bejrucie ich jednak nie ma, a w miejscu dawnych souków stoi galeria handlowa z ponad 200 sklepami, kawiarniami i restauracjami. Nie ma ona wiele wspólnego z arabskim targowiskiem, jedynie nazwę – Beirut Souks.

Muzeum Narodowe.

Zwiedzanie Bejrutu można zacząć od Muzeum Narodowego. Powinien je odwiedzić każdy. Są tu eksponaty z każdej epoki historycznej tego państwa i jest najlepszym sposobem, by poznać historię tego państwa, ujrzeć zabytki fenickie, kiedy Liban był potęgą imperium fenickiego, ale też zabytki greckie, rzymskie, ślady Egipcjan, Mameluków i Ottomanów.

KKw, foto: Photo by Ramy Kabalan on Unsplash

No Comments

Comments are closed.