Poznaj najważniejsze miasta Libanu

1 marca, 2022

Według oficjalnych danych w Libanie jest ponad 20 miast o ludności przekraczającej 7 tys. mieszkańców. Bejrut jako jedyne miasto liczy ponad 1 milion mieszkańców i pełni funkcję stolicy. Jakie inne miasta warto znać?

Największe miasta w Libanie

  • Bejrut
  • Trypolis
  • Sydon
  • Tyr
  • An-Nabatijja
  • Dżunija
  • Zahla
  • Babda
  • Zagharta
  • Baalbek

Bejrut.

To stolica i zarazem największe miasto Libanu, leży w środkowej części kraju. Dawniej było nazywane Birutu i Berytos. Jest tu wiele zabytków i muzeum, w którym można poznać niezwykle złożoną historię tego kraju. Liban otrzymał niepodległość w 1943 roku, a Bejrut został jego stolicą. Bejrut to siedziba libańskiego rządu, pełni ważną rolę w gospodarce kraju. Jest też ważnym ośrodkiem życia kulturalnego. Jest tu wiele atrakcji i zabytków, ale także marina, liczne kluby nocne.

Trypolis.

Jest to miasto w północnym Libanie, położone nad Morzem Śródziemnym. Pełni rolę stolicy dystryktu Kada Trypolis. To drugie pod względem wielkości miasto Libanu, a także ważny port morski – odbywa się tu m.in. przywóz ropy naftowej, wywóz wyrobów przemysłu lekkiego i przetwórczego ropy naftowej. Uwagę zwracają także ruiny twierdzy krzyżowców (XII w.); meczet Tajnal (XIV w., dawny kościół Karmelitów), wielki meczet (XII w., dawna katedra); medresy, mauzolea (XIV w.) i lokalne bazary.

Sydon.

Inaczej Sajda, jest to trzecie pod względem wielkości miasto w Libanie. W starożytności było to portowe miasto fenickie. Znajduje się na wybrzeżu Morza Śródziemnego, jest oddalone około 35 km od Tyru i około 41 km na południe od Bejrutu. Sydon jest miastem wielokrotnie wzmiankowanym w Biblii.

Tyr.

To starożytne miasto Fenicjan, miasto portowe Sur w Libanie na wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego. To również ośrodek gospodarczy regionu, są tu uprawy drzew cytrusowych, oliwek i winorośli. Są tu połączenie kolejowe i drogowe z portem w Sydonie. Jego nazwa to „skała” lub „klif”. Z zabytków zachowały się starożytna nekropolia, elementy katedry, rzymski hipodrom, termy, ulice kolumnowe oraz budynek widowiskowy. W 1984 roku Tyr został wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Dżunija.

To trzecie co do wielkości miasto kraju. Miasto nad Morzem Śródziemnym, oddalone 15 km od Bejrutu, pełni rolę centrum administracyjnego dystryktu Kada Kasarwan, to również popularny ośrodek turystyczno-wypoczynkowy z dostępem do morza. Popularne jest też centrum rozrywki ze znanym kasynem Cassino du Liban. Niedaleko Dżuniji wznosi się góra z sanktuarium Matki Bożej Pani Libanu w Harissie, z którym łączy ją kolejka gondolowa Téléférique.

Kar, f:

Photo by Marten Bjork on Unsplash

No Comments

Comments are closed.