Wycieczka do Bejrutu – dlaczego warto?

18 sierpnia, 2022

Magiczna stolica Libanu to miasto o dość skomplikowanych dziejach. Dawniej było to miejsce wielu kultur i nazywała się Bliskowschodnim Paryżem. Dzisiejszy Bejrut ma wiele do zaoferowania.

Bejrut to największe miasto i zarazem stolica Libanu. Wyróżniają je m.in. różne zabytki. Jest to również dobre miejsce wypadowe do innych atrakcji i ważnych miejsc w Libanie – możesz stąd rozpocząć wycieczkę m.in. do takich miast jak Saida, Trypolis, Jebel, Sur, Bietddin czy Baalbek. Jest nazywany granicą między Wschodem i Zachodem.

Wzdłuż wybrzeża są plaże piaszczyste, idealne do opalania się i nurkowania. Jeśli lubisz sporty wodne, warto wybrać się na urlop właśnie tutaj. Co prawda na podróż czy hotel wydasz więcej niż na wakacje na przykład w popularnym Egipcie czy nawet Jordanii, ale jest to miejsce, w którym nie ma tłumu turystów.

Co warto zobaczyć w Bejrucie? Najważniejsze zabytki i atrakcje

Zwiedzanie Bejrutu jest przygodą i ucztą dla tych turystów, którzy interesują się historią i wielokulturowością. Które atrakcje są najważniejsze? 

  • Nasyp Rausha – na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Są tu nowoczesne budynki, ławki do wypoczynku, knajpki i kawiarnie. Tuż przy promenadzie są butiki i sklepy. Warto też zobaczyć stąd „Gołębie Skały” („Skały Rausche”), które są symbolem miasta. Są to dwie skały wystające z morza.
  • Muzeum Narodowe – mieści imponującą kolekcję eksponatów i znalezisk z różnych epok i okresów. Zbiory są cały czas uzupełniane. Wizytówką jest kość słoniowa, kamienie szlachetne i wyroby ceramiczne.
  • Plac Męczenników
  • Plac Męczenników – granica między Wschodem i Zachodem w Bejrucie, miejsce symboliczne dla ludności. Na środku placu stoi pomnik, który przypomina o Męczennikach. W 1916 roku dokonano egzekucji 17 Libańczyków, którzy głosili hasła niepodległościowe i mówili o niezależnej państwowości. 
  • Meczet Al-Omari – jeden z najstarszych zabytków architektury w Bejrucie. Wybudowano go w XIII wieku. Świątynia ma charakterystyczną, dużą i błękitną kopułę i cztery minarety. Ciekawe są też inne obiekty sakralne, bo tu przenikają się islam i chrześcijaństwo.
  • Byblos. Niedaleko Bejrutu znajduje się najstarsze miasto na świecie.

KwK, f: Ramy Kabalan on Unsplash

No Comments

Comments are closed.